Menu
Dnes má meniny: Urban Zajtra: Dušan

Jozef Burcl Doporučený

Jozef Burcl sa stará o atletické nádeje.

Je to skutočne tak, že atléti v Bojničkách svojou prácou robia nielen skvelé úspechy, ale nepochybne aj po športovej stránke dobré meno regiónu. Je za tým hlavne zakladateľ, predseda klubu a bývalý bežec Ján Šiška s jeho mimoriadnym prístupom k pretekárom i k trénerom. Za tým je aj množstvo tréningov, ale aj vklad ľudí, ktorým na tom záleží a obetujú tomu aj kus zo seba samého. Jozef Burcl je jedným z tých ľudí, ktorý má čo povedať o atletike v Hlohovci. V mladom veku vypomáhal známemu Martinovi Ballovi pri trénovaní bežcov a chodcov, neskôr aktívne pôsobil pri založení a činnosti atletického klubu pri Drôtovni Hlohovec. V posledných rokoch sa vrátil k organizovaniu známeho Hlohoveckého chodeckého mítingu s väzbou na Atletický klub Bojničky. Na začiatok je potrebné dodať, že okrem klubovej športovej činnosti v Bojničkách je to aj patronátna činnosť nad atletickými krúžkami v Hlohovci. Atletický klub Bojničky svojimi trénermi vedie atletické krúžky v Základnej škole na Podzámskej ulici, ktorá vytvorila pre túto činnosť dobré podmienky. Pred tromi rokmi z jedného krúžku s počtom 18 členov pokračoval v ďalšom školskom roku s počtom 24 žiakov a v treťom školskom roku 2017/2018 má dva krúžky s celkovým počtom 30 žiakov. Najmladší žiaci (1.-3.ročník) tvoria krúžok s názvom Atletika hrou, vo vyšších ročníkoch je to Atletický krúžok s vyššími nárokmi na zdatnosť športovcov s počtom 16. Vyspelejší pretekári popri atletickom krúžku dochádzajú na ďalšie tréningy do Bojničiek, kde sa zdokonaľujú a začínajú sa špecializovať na konkrétne atletické disciplíny. Zúčastňujú sa regionálnych i celoštátnych pretekov. Jozef Burcl - človek, ktorý sa venuje atletike viac ako polstoročie, je jednou z najdôležitejších duší atletiky, najmä športovej chôdze v Hlohovci i v Bojničkách.

Ako dlho sa venujete atletike?

Ľahkej atletike som sa začal pravidelne venovať už na priemyslovke v Trnave v roku 1958, kde sa nachádzalo ihrisko s atletickou dráhou. Najviac boli pre mňa príťažlivé behy a športová chôdza, ktoré som začal intenzívne trénovať, až som sa stal česko-slovenským reprezentantom. Už ako stredoškolák som bol pretekár i tréner 16 zverencov. Vychoval som reprezentantov a majstrov Československa – Milana Belku a Ľudovíta Žambokréthyho a olympionika v Moskve Juraja Benčíka. Tento následne vychoval majstra sveta i olympijského víťaza v chôdzi na 20 km v Soule Jozefa Pribilinca, majstra Európy na 20 km v Splite Pavla Blažeka a pripravoval až do svojho odchodu do dôchodku Mateja Tótha – následného olympijského víťaza na 50 km v Rio de Janeiro.

Priblížte Vašu športovú prácu vo vašom klube - ako to celé funguje?

Moja športová práca je zameraná na propagáciu atletiky a význame športovania pre mladú generáciu. Tiež získavanie mládeže pre pravidelné športovanie; konkrétne aj v atletickom krúžku, resp. v atletickom klube. Ďalej je to organizovanie práce v atletickom krúžku jednotlivými trénermi, kde sme v súčasnosti štyria v rôznych špecializáciách. Príprava a organizovanie športových súťaží a účasť športovcov na pretekoch. Popri všeobecnej príprave žiakov – športovcov sa venujem športovej chôdzi, kde sa snažím objaviť mladé talenty, ktoré majú najlepšie predpoklady dosiahnuť v budúcnosti dobré športové výsledky. Aj týmto by som chcel osloviť mladých žiakov i mladé žiačky v školskom, prípadne v stredoškolskom veku, ktorí by mali záujem venovať sa športovej chôdzi, a ktorých by sme radi prijali do svojho kolektívu.

Aké máte ciele do najbližšieho obdobia a aké máte dlhodobé ciele v klube?

Jedným z prvoradých cieľov je dosiahnuť u najmenších chodeckých pretekárov čo najlepšie výkony a zlepšiť osobné rekordy. Dlhodobým cieľom je vhodnou propagáciou a tréningami napr. v Zámockej záhrade v Hlohovci alebo na iných verejných komunikáciách predviesť mládeži túto športovú disciplínu – chôdzu, ktorá patrí medzi najjednoduchšie a pritom zdraviu prospešnú pohybovú činnosť. Od mája 2018 budeme v Zámockej záhrade v Hlohovci pre trénujúcich našich športovcov, ale aj pre verejnosť a športovo neregistrovanú mládež uskutočňovať tréningy a preteky. Oficiálny pretek aj pre neregistrovanú mládež sa uskutoční v rámci Medzinárodného hlohoveckého chodeckého mítingu dňa 27.05.2018 v Zámockej záhrade.

Na akých podujatiach a kde sa najbližšie predstavíte?

Najbližšie chodecké preteky pre našich pretekárov budú 24.03.2018 v Dudinciach, ďalej 26.05.2018 v Borskom Mikuláši a Hlohovecké chodecké preteky vo všetkých kategóriách, teda aj prípravka pre najmenšie deti dňa 27.05.2018.

Ako vidíte súčasný šport na Slovensku - súčasnú atletiku na Slovensku?

Všeobecne chýbajú základne pre jednotlivé športové disciplíny bez rozdielu a začína sa to hlavne na základných školách, kde chýba získavanie nádejných športovcov zo strany hlavne učiteľov telesnej výchovy. Tiež sa žiada zvýšenie počtu hodín telesnej výchovy na základných školách aspoň na tri hodiny týždenne. Samozrejme popri povinnej telesnej výchove treba venovať pozornosť nadaným žiakom aj mimo vyučovacieho procesu formou vhodných športových krúžkov, kde by mohli zohrávať svoju úlohu aj externí tréneri práve na športoviskách príslušnej školy, ktorá má na tú ktorú činnosť vhodné podmienky.

Čo by vám pomohlo pri ďalšom rozvoji vášho atletického klubu?

Hlohovec by si zaslúžil popri terajšom športovom atletickom areáli na ZŠ Podzámska vybudovať ďalší slušný areál na Ulici Arpáda Felcána a športoviská pri ostatných školách, ktoré existujú a sú vo veľmi zlom - zanedbanom stave sprevádzkovať do používania-schopného stavu. Atletický klub Bojničky, ktorý za dobu svojej existencie dosahuje dlhodobo vynikajúce športové výsledky má doslova zlé podmienky na trénovanie na vonkajšom ihrisku a vôbec nevyhovujúce na pretekanie. Popritom klub hľadá náhradné riešenia, aby žiaci – atléti mali kde športovať.

Ako ste dopadli na halových  M - Slovenska v BA, ktoré sa konali 28. januára?

V nedeľu 28.01.2018 sa uskutočnili Halové majstrovstvá Slovenska v chôdzi, kde sme mali početne silné zastúpenie. Alexandra Pastieriková pretekala v kategórii žien a obsadila veľmi pekné 3. miesto. Medzi veteránkami naša pretekárka Gabriela Tinková na 3 km obsadila 3. miesto. Zo žiačok najlepšie skončila v osobnom rekorde na 1 km Liliana Holková s časom 5:39:02 a obsadila 7. miesto. Ďalší pretekári si vytvorili svoje osobné rekordy. Sú to určite skvelé výsledky a verím, že nás posunú aspoň o krôčik ďalej.

Vizitka klubu

Oficiálny názov: Atletický klub Bojničky

Rok založenia: 28.10.1994

Miesto: Bojničky (telocvičňa, atletický areál)

Členská základňa: 145 členov (detí do 18 rokov – 108, z toho 36 z Hlohovca)

Úspechy: 89 medailí z Majstrovstiev Slovenska (23 zlatých, 29 strieborných, 37 bronzových); Slovenský rekord v behu na 60m – 7,09 sekundy, Richard Trnený

Úspechy v minulom roku: Majsterka Slovenska: Monika Lehenová v skoku ďalekom žiačok – 530 cm; Majsterky Slovenskej republiky – družstvo žien v cezpoľnom behu

Tréneri: Ján Šiška (hlavný tréner), Jozef Kamenčík, Dagmar Vargová, Veronika Kadlečíková, Nikolas Broš, Jozef Burcl (tréner chôdze),

Tréningové jednotky: 2-3 krát do týždňa

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.