Menu
Dnes má meniny: Jana Zajtra: Tichomír

Malá šampiónka Doporučený

Dovoľte nám predstaviť Leu Horniakovú.

Je žiačkou Základnej školy v neďalekom Leopoldove, ktorá ako jediná 9-ročná Slovenka reprezentuje Slovenskú republiku na Racer buggy 125 v Českej republike. Táto malá pretekárka svoju kariéru začala ako 7 ročná na Racer buggy 160, kde získala 3. miesto na Majstrovstvách Českej republiky a 3. miesto „na Setkání Mistrú“ v Humpolci. Ako 8-ročná prešla do vyššej kategórie Racer buggy 125, kde v amatérskych 8-ich závodoch získala 7x 1. miesto a celkové 1. miesto za sezónu 2016. Sezóna 2017 bola zatiaľ najúspešnejšia, kde Lea vybojovala na Majstrovstvách Českej republiky 1x 2. miesto, 2x 3. miesto, ďalej v Českej trofeji Kosice cupu získala 10x 2. miesto, 1x 1. miesto a v celkovom hodnotení skončila na druhom mieste.

Kto je táto mladá šampiónka? Lea Horniaková je výbornou žiačkou 4. B triedy Základnej školy v Leopoldove. Lea je veľký – malý priaznivec motoristického športu. V roku 2015 si splnila dávny sen vyskúšať pretekanie na vlastnej koži a svoju pretekársku kariéru začala v Českej republike, nakoľko u nás nie je táto divízia. Divízia Racer buggy 160 ccm, ktorá je určená pre začínajúcich jazdcov od 5-tich rokov. Lea k motorovému športu inklinovala už ako 2,5 ročná, keď sa začala voziť na motorovej 4-kolke, pokračovala na minibiku a v roku 2015 zasadla závodne do Racer Buggy 160, kde hneď v prvej letnej sezóne dosiahla nie malé úspechy v dosť silnej konkurencii.

Už v prvej sezóne svojej kariéry dosiahla úspech na Majstrovstvách Českej republiky, kde sa umiestnila na krásnom 3. mieste a na Majstrovstvách zóny strednej Európy na 5. mieste - ako jediná 7-ročná jazdkyňa zo Slovenska. V sezóne 2016 pokračovala v závodení na Racer buggy 125, čo je vyššia kategória a bola skôr o vození ako o pretekaní. Zvykala si tak ako na stroj, rýchlosť, spojku, tak aj na 6 stupňovú prevodovku. Na začiatku sezóny chodila na "chvoste", ale postupom času sa prepracovávala už aj k stupňu víťazov. Ku koncu sezóny sa veľmi zlepšila tak v rýchlosti, ako aj v technike jazdy. Posledný závod, ktorý sa konal v Humpolci - na stretnutí majstrov, dopadol nad očakávania a Lea sa umiestnila na krásnom 3. mieste. V sérii amatérskych 8 -ich závodov AB design cup Žamberk dokonca získala celkove prvé miesto za sezónu 2016.

Táto naša malá pretekárka má svoj ďalší sen a to prejsť do vyššej kategórie racer buggy 250 a junior buggy. Lea si koncom roka 2016 vyskúšala zajazdiť slalom v Sklabinej na VW Lupo, kde sa ako jediná 8-ročná umiestnila na 4-om mieste. Následne sa zúčastnila a umiestnila na 3. mieste Mikulášskeho preteku v Očkove pri Piešťanoch. Po týchto pretekoch a oboznámení sa s autom, pokračovala na zimný pohár do Rožmitál pod Třemšínem v Českej republike, kde sa umiestnila na 2. a 3. mieste v kategórii junior autá. V sezóne 2017 Lea vybojovala na Majstovstvách Českej republiky 1x 2. miesto, 2x 3. miesto. Ďalej v Českej trofeji Kosice cupu vybojovala 10x 2. miesto a 1x 1. miesto. Celkovo skončila na 2. mieste. V decembri 2017 na slalome v Sklabinej (SK) na aute vw lupo Lea vybojovala 2. miesto. Na zimnom cupe v Rožmitále pod Třemšinem (CZ) v racer buggy 125 získala zatiaľ 1x 3.miesto a 1x 1. miesto, a na vw lupo 2x 2. miesto, 1x 1. miesto – ešte ju čakajú 2 závody. Leu môžete sledovať aj na sociálnych sieťach – Lea Horniaková jazdec racer buggy. Lea si plní sen automobilovej pretekárky a veríme, že nás svojimi úspechmi ešte prekvapí.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

• Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.