Menu
Dnes má meniny: Dušan Zajtra: Iveta

Kováč: Šancu dáme každému kto príde Doporučený

Florbalová súťažná sezóna v Hlohovci pomaly končí, no Dragons Hlohovec – najmä jedna z osobností tohto klubu Dušan Kováč, priblížil v krátkom rozhovore tento šport v Hlohovci.

Okrem iného si vie predstaviť, že raz by mesto ruží mohlo privítať a hostiť aj väčšie florbalové podujatie ako napríklad kvalifikačný turnaj slovenskej reprezentácie či vyvrcholenie Majstrovstiev Slovenska. Okrem toho florbal v Hlohovci sa môže popýšiť aj slovenskými reprezentantmi Patrikom Melišom ml, Samuelom Dávidekom, Filipom Pavlíkom, ktorých tu vychovali. Pri výchove mládeži dajú v Dragons Hlohovec šancu každému, kto príde. Niet pochýb, florbal si získava čoraz väčšiu obľubu na celom Slovensku, v Hlohovci nevynímajúc.

Ako ste sa vy dostali vlastne k florbalu? Veď tento šport stále naberá na intenzite a hlavne na popularite.

V roku 2007 som začal florbal vnímať ako niečo nové - nový šport, ktorý je veľmi dynamický a rýchlo sa rozvíjajúci. Veľmi ma zaujal a začal som sa oň intenzívnejšie zaujímať. Zistil som, že na I. ZŠ sa tomuto športu venuje aj pán učiteľ Mgr. Jozef Korponai.

Ako sa vlastne dostal do Hlohovca florbal? Kto a ako začal šíriť osvetu v tomto športe na jeho začiatkoch v meste?

Založil som florbalové krúžky v Centre voľného času Dúha a začal  som s náborom hráčov.

Deti tento šport nepoznali, ale postupne ich oslovil a počet florbalových nadšencov narastal. 

V súčasnosti sa florbal hráva na každej základnej a strednej škole a patrí k najpopulárnejším aktivitám na hodinách telesnej výchovy.

Skúste priblížiť tento šport, čím je atraktívny, čo ho robí jedinečným?

Florbal je kolektívny šport podobný  pozemnému hokeju. Je finančne nenáročný, čo sa týka športového vybavenia, stačí hokejka, loptička, tenisky. História tohto športu sa začala písať v polovici 50-tych rokov v USA. V Európe najväčšiu popularitu získal vo Švédsku, Fínsku a Švajčiarsku – tieto krajiny aj založili Florbalovú federáciu IFF v roku 1986. Atraktívny je tým, že hráč musí mať aj logické myslenie, aj telesnú kondíciu, nakoľko hra je veľmi rýchla a dynamická.

Je to šport, ktorým sa takpovediac aj po sociálnej stránke pracovať s deťmi, mládežou. Dokážu nájsť v ňom priestor na sebarealizáciu i na športové úspechy?

Každá aktivita, ktorá podnecuje mladých ľudí začať sa hýbať a neležať pred televízorom, je pozitívna. Je super, ak sa z nešportovca stane aspoň rekreačný športovec s pocitom maximálneho nasadenia.

Ako je to u vás pri výchove športovej mládeže, na čo kladiete najväčší dôraz?

Šancu dáme každému, kto príde - chlapcom aj dievčatám. Záleží na nich, či budú  poctivo trénovať, počúvať trénerov a pracovať na sebe.

Aké sú ďalšie princípy, ktoré podľa vás rozhodujú, či dokážete deti a mládež udržať (stále zaujať) florbalom?

Najväčšou motiváciou je úspech a výhry nad súpermi, ďalšou motiváciou je dobrý tréning a pocit, že patria do komunity „florbalistov“.

Čím všetkým ste si na klubovej úrovni museli prejsť, aby ste sa dostali tam, kde ste dnes?

Začiatky sú ťažké v každej oblasti, aj v športe. Spolu s kolegom Patrikom Melišom st. sme vybudovali úspešný klub, ktorý vychoval florbalových reprezentantov Patrika Meliša ml, Samuela Dávideka, Filipa Pavlíka.

Zároveň priblížte ako funguje váš klub? Skúste si spomenúť aj na jeho začiatky.

Trénujeme 3x týždenne v priestoroch telocvične ZŠ Koperníkova, Mestská telocvičňa HC a telocvičňa gymnázia. Začínali sme skromne v telocvični ZŠ Štefánikova bez bránok a mantinelov /mantinely nám chýbajú doteraz/. Keď organizujeme u nás v Hlohovci ligové kolá musíme si mantinely požičiavať z Nitry.

Aké úspechy sa vám podarilo nazbierať za ten čas, čo sa aktívne venujete florbalu v Hlohovci?

Najväčšie úspechy: 2016-3. miesto Slovenský pohár-dorast; 2016-2.miesto Slovenský pohár-starší žiaci; 2018- 1. miesto kategória M2/muži/ II. florbalová liga-západ.

Akú veľkú máte v súčasnosti členskú základňu? Koľko trénerov máte v súčasnosti? Kde máte zázemie?

Sme 80 členná základňa a 2 tréneri. Zázemie máme v CVČ Dúha.

Aké podujatia vás čakajú najbližšie?

Starší žiaci ešte bojujú o postup na Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa budú konať v Košiciach. Starší žiaci a staršia prípravka sa najbližšie predstavia na Slovenskom pohári v Púchove.

Aká bola – aká je zatiaľ prebiehajúca sezóna z vášho pohľadu? Prípadne priblížte súťaže, ktoré dlhodobo hrávate, a v ktorých kategóriách?

Sezónu už ukončili muži v kategórii M2-získali 1.miesto. Starší žiaci sú zatiaľ na 3.mieste v II. Lige a staršia prípravka taktiež už ukončila sezónu úspešne a síce táto kategória sa nevyhodnocuje.

Viete si predstaviť, že by raz niekedy do Hlohovca prišlo také podujatie ako napríklad vyvrcholenie Majstrovstiev Slovenska, či nebodaj aj niečo väčšie ako kvalifikačný turnaj slovenskej reprezentácie?

Viem si to predstaviť. Chuť, ani entuziazmus nám nechýbajú. Budúcnosť  vidím pozitívne, nakoľko som členom a spolupracujem so Slovenskou mužskou reprezentáciou.

Na záver snáď už len pohľad do budúcnosti. Veríte, že vývoj florbalu nielen v Hlohovci, ale vôbec na celom Slovensku môže mať také smerovanie, že raz budeme v tom úspešní ako napríklad hokejisti?

Slovenská florbalová reprezentácia mužov aj žien napreduje, o čom svedčia aj ich úspechy: ženy obsadili 5.miesto na posledných Majstrovstvách sveta v Bratislave a muži opäť postúpili na Majstrovstvá sveta do Prahy ( december 2018).

____________________________________________________

VIZITKA KLUBU

Názov: Dragons Hlohovec

Rok založenia: 2012

Základňa: deti  - mládež /dospelí: 70/10

Logo klubu: v prilohe

Najväčšie úspechy: 2016- 3. miesto Slovenský pohár-dorast, 

         2016 - 2.miesto Slovenský pohár-starší žiaci

         2018- 1. miesto kategória M2/muži/ II. florbalová liga-západ

Osobnosti klubu: Mgr. Dušan Kováč, Ing. Patrik Meliš

Sociálne siete: facebook dragons Hlohovec

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.