Menu
Dnes má meniny: Valéria Zajtra: Aloiz

Motorkárska sezóna je tu: Aké sú rady mužov zákona? Doporučený

Ani sme sa nenazdali a po zime, ktorá akoby nemala konca zrazu prišlo oteplenie a krásne počasie skôr pripomína leto ako jar.

Vodičom isto neuniklo, že takéto počasie na cesty láka čoraz viac motorkárov. V tejto súvislosti je potrebné zvýšiť opatrnosť, pretože prípadné dopravné nehody sa môžu skončiť tragédiou. Polícia Slovenskej republiky v tejto súvislosti radí, na čo si dať pozor:

- dôkladne si skontrolujte technický stav motocykla, najlepšie v odbornom servise, 
- nepreceňujte svoje schopnosti a po zimnej pauze jazdite opatrnejšie, aby ste si znovu osvojili potrebné návyky k ovládaniu svojho stroja, 
- základ je vedieť brzdiť, klopiť a správne a včas zareagovať na krízové situácie, 
- myslite na to, že motorka nie je auto, ktoré je vybavené vysokou pasívnou bezpečnosťou (airbagy, pásy, deformačné zóny) a technika jazdy je diametrálne odlišná, 
- prispôsobte rýchlosť stavu vozovky, mokrý povrch môže byť zradný a hlavne šmykľavý, 
- nebezpečné sú aj kamienky zo zimného posypu ciest, ktoré na začiatku sezóny nie sú ničím výnimočným, 
- predchádzajte iba na miestach, kde je to bezpečné a ste si istý, že manéver zvládnete, 
- život a zdravie pri kolízii môže zachrániť ochranný odev, obuv a doplnky. Jazdcom len v prilbe, rifliach a teniskách či dokonca v šľapkách sa neodporúča jazdiť.

Pre vodičov automobilov:
- v prvom rade si treba uvedomiť a počítať s tým, že už pribúdajú na cesty aj jazdci na dvojkolesových mašinách a tí sa zmestia aj tam, kde autá nie, 
- keďže odhadnúť rýchlosť motoriek je pre ich menšie rozmery ťažšie, o to dôležitejšie je častejšie sledovanie spätných zrkadiel a situácie okolo auta,
- motocyklistov je možné ľahko prehliadnuť, pri ich predchádzaní treba dodržiavať bezpečný odstup.

Vždy treba jazdiť podľa svojich schopností a zručností, prispôsobiť sa stavu cesty, počasiu i ďalším okolnostiam, ktoré možno predvídať. Nech môžeme na konci roka konštatovať, že účastníci cestnej premávky majú za sebou veľa kilometrov bez nehôd,“ informujú ďalej muži zákona na sociálnej sieti.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.