Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Mažoretky sa pripravujú na súťaže Doporučený

Šport, o ktorom sa hovorí, že je prevažne dievčenský, je určite mažoretkový šport.

V Hlohovci sme zažili v minulom roku Majstrovstvá Slovenska v tomto športe, teda je hlohovčanom už povedomý. O tom, čo majú nové som sa rozprávala s vedúcou mažoretiek v Hlohovci Sašou Kuruc:

Kto je vaším hlavným sponzorom v súčasnosti?

V prvom rade sú to rodičia mažoretiek a na druhom mieste je to určite mesto Hlohovec.

Teraz ste v prípravnej fáze na súťaže. Koľkokrát trénujete do týždňa?

V priemere mažoretky, ktoré sa pripravujú na súťaž, trénujú 3x do týždňa (spolu cca 4-5 hodín). Niektoré však trénujú s trénerom aj 5x do týždňa. Tento rok dokonca trénujeme i mažoretky v Červeníku, ktoré trénujú 2x do týždňa. Sú to kadetky a juniorky, pričom štartovať tento rok budú v kategórii junior klasik. Dievčatá i tu veľmi usilovne trénujú - na tréningoch i doma. Ide im to tak dobre, že ich chcem prihlásiť aj na Majstrovstvá Slovenska.

Čo všetko trénujete s mažoretkami?

Každý mažoretkový tréning obsahuje tanečnú i baletnú prípravu, gymnastiku a potom to záleží od formácie, ktorú trénujú dievčatá a aké náčinie používajú (iné prvky sa robia pri formáciách s paličkou, flagom, macom či s pom-pom-om). Minulý rok sme priniesli na Slovensko náčinie „mace“, s ktorým sa naše dve dievčatá pripravujú na súťaže. Toto náčinie pochádza z Afriky a je to vlastne ťažšia a väčšia palička s iným vyvážením ako má štandardný baton. Je to teda fyzicky náročnejšie náčinie. Máme čo robiť - i tento rok naše dievčatá čaká takmer 30 štartov na súťažiach. Na rôznych vystúpeniach v Hlohovci budete mať možnosť uvidieť súťažné formácie i naše malé Bambuľky - mažoretkovú prípravku detí, ktoré už vedia tancovať s paličkou a tešia sa na prvý potlesk obecenstva.

Na aké súťaže sa teraz pripravujete?

Najbližšie nás čakajú dve nepostupové súťaže v Čechách, kde si dievčatá overia zostavy pred odbornou porotou. Stretneme sa tam aj so súperkami, s ktorými asi budeme bojovať na Majstrovstvách Európy. Budú to medzinárodné súťaže. Potom nás čaká menšia súťaž v Sobotišti, kde si zasúťažia dievčatá, pre ktoré to bude prvá súťaž - detská veková kategória či dievčatá z Červeníka. Hneď na druhý deň vyrážame na súťaž do Karvinej. Potom budú Majstrovstvá Slovenska v asociácii AMaS - tento rok v Bratislave a postupová súťaž v Nitre, z ktorej sa môžeme dostať na augustové Majstrovstvá Sveta v Prahe v asociácii IFMS. Ak uspejeme na Slovensku a získame nominácie, budeme na začiatku júla cestovať na Majstrovstvá Európy MWF v Záhrebe v Chorvátsku. Z európskej súťaže môžeme postúpiť na Majstrovstvá Sveta MWF do Kazachstanu. Súťažíme zatiaľ v dvoch asociáciách, ale plánujeme aj spoluprácu s 3. asociáciou NBTA, kde podmienkou je, aby dievčatá prešli školeniami a skúškami. Čiže naše mažoretky čaká intenzívne vzdelávanie, kurzy a mnoho zaujímavých tréningov i so zahraničnými lektormi.

Minulý víkend ste boli na jednom bilaterálnom projekte v Čechách. Porozprávate nám o tom?

Boli sme oslovení asociáciou IFMS v Čechách na spoluprácu, pretože sme v kategórii Flag boli v posledných rokoch úspešné. Máme majsterky a vicemajsterky sveta vo veľkých formáciách, miniformáciách, či v sólach. Radi sme vycestovali s Kristínou Zemanovou - trénerkou veľkých a mini formácií baton a flag a Petrou Lőfflerovou - našou úspešnou reprezentantkou vo viacerých kategóriách, až do Kameníc pri Prahe, aby sme urobili školenie pre české mažoretky. Oni sa chceli zlepšiť v tých kategóriách, v ktorých sme my dosiahli úspechy. Učili sme ich ako sa zlepšiť v zostavách, ako lepšie používať náčinie. My sme sa v začiatkoch učili samé. Naša trénerka Kristína Zemanová si techniky hľadala na internete a musela si ich sama metodicky spracovať, aby ich mohla naučiť dievčatá. Veľmi nám pomohla česká twirlerka a medzinárodná trénerka i porotkyňa Tereza Rejlová, ktorá vedela, že sme ambiciózne a chceme dosiahnuť lepšie výsledky. Pricestovala k nám na viac twirlingových seminárov, kde sme sa my trénerky i dievčatá veľa naučili. Veľmi si ju za to vážim. My sme jej pomoc potrebovali a ona nám ju poskytla. Preto i my pokračujeme v tomto duchu. Školili sme mažoretky aj na Slovensku v menších kluboch.

Máte medzi dievčatami aj chlapcov?

Nemáme, ale niektorí chlapci chodia k nám na gymnastickú prípravu, aby si vytvorili a zlepšili predpoklady na rôzne športy. Myslím si, že chlapci majú v súčasnosti v Hlohovci širokú škálu iného športového vyžitia, preto na tento šport nechodia. Som rada, ak deti športujú a že majú k tomu viac príležitostí. V posledných rokoch sa zlepšila úroveň mnohých klubov, ďalšie vznikli, všetkým nám pomáha, že cítime záujem a podporu ľudí i mesta. Ale - samozrejme budeme radi, keď sa k nám nejaký chlapec pridá:) Dvere má otvorené a paličku pripravenú.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.