Menu
Dnes má meniny: Jana Zajtra: Tichomír

Sporte fandia aj v Čachticiach

Na zápase hádzanej medzi mužmi Sporty Hlohovec a ŠKP Bratislava bolo vcelku husto, pretože oba tímy boli dosť kvalitné a očakával sa vyrovnaný súboj. Môj záujem upútala skupinka žien stredného veku v hľadisku, kde sedeli fanúšikovia Sporty HC. Nadviazala som s nimi rozhovor a popýtala som sa jednej z nich, Janky Obadanovej zopár otázok:

Odkiaľ ste? Chodíte pravidelne na zápasy mužov Sporty Hlohovec?

Sme z Čachtíc, na domáce zápasy mužov HC Sporta sa snažíme chodiť pravidelne, hoci nám to niekedy pracovné povinnosti nedovolia. Do Hlohovca chodíme rady.

Koľko vás je a čo vás na zápasoch najviac baví?

Je nás päť žien menovite Etela Imrišková, Janka Obadanová, Zuzana Trebatická, Janka Betáková a Mirka Bíliková. Tri sme bývalé aktívne hádzanárky, preto je nám táto hra blízka a zápasy HC Sporta sú pre nás z hľadiska dostupnosti najbližšia možnosť vidieť naživo špičkové mužské slovenské kluby v akcii. Nás baví na zápasoch úplne všetko, hlavne, ked skončia víťazne. Baví nás tá atmosféra, blizky kontakt s hráčmi, a že si s komentátormi môžeme "zakomentovat". 

Chodíte na zápasy Sporty Hlohovec iba do Hlohovca? Kde beriete informácie o zápasoch?

Na zápasy HC Sporta chodíme iba do Hlohovca, ale na zápasy slovenskej reprezentácie chodíme aj do Bratislavy, či Považskej Bystrice. Informácie čerpáme z internetu - zo stránok Slovenského zväzu hádzanej, HC Sporta, sociálnych sietí a pod.

Ste fanúšičkami Sporty Hlohovec už dlho?

Z veteránskych hádzanárskych turnajov sa už roky poznáme so športovým riaditeľom Sporty Ivanom Davidkom, ktorý nás na klub HC Sporta upozornil a pozval na zápasy už pred mnohými rokmi, za čo mu ďakujeme. Pravidelne chodíme na zápasy od skupinovej fázy EHF, v ktorej HC Sporta Hlohovec hral.

Tento rok vypadli muži Sporty HC z Extraligy Playoff. Nevzdávate sa v ich povzbudzovaní?

Vôbec nám to nevadí, čo sa povzbudzovania týka. Je nám to ľúto, ale keďže už v základnej časti Extraligy boli tieto mužstvá zväčša nad ich sily, tak je to tak asi spravodlivé, o to sú cennejšie niektoré víťazstvá, napr. nad Prešovom I., čo bol úžasný zápas. Stále sa vyhrávať nedá. Ale treba zdvihnúť hlavu, poučiť sa z chýb a v ďalšej sezóne bojovať od začiatku opäť naplno. 

Máte nejaký spoločný pokrik v hľadisku, alebo sa pridávate k Fanklubu Sporty Hlohovec?

S radosťou sa v povzbudzovaní pridávame k Fanklubu HC Sporta, čo zaregistrovali aj jeho členovia. Ale popri tom komentujeme aj dianie na ihrisku. (Samozrejme vo všetkej slušnosti, aj keď sa občas riadne „rozohníme“.)

Na to, ako vnímajú fanúšikov muži Sporty Hlohovec, a aj na náladu v tíme, som sa spýtala jedného z najskúsenejších spojok v mužstve, Samuela Mažára:

Vy patríte k starším a skúsenejším hráčom Sporty HC. Je kulisa fanúšikov dôležitá pri zápase? Dobíja energiu? Podporuje lepší výkon?

Ja si osobne myslím a aj to tak vnímam, že šport ako taký sa má vždy robiť v prvom rade pre ľudí, fanúšikov, pretože oni sú ten hnací motor pre lepší výkon. Je to veľmi dôležité pre každého športovca. Keď je športovec hnaný fanúšikmi, niekedy podá výkon až za hranice svojich možností.

Šport je krásne hobby, pretože zoceľuje ducha a telo. Človek musí pri hádzanej rozmýšľať, vidieť spoluhráčov, brankára v bránke. Dá sa to všetko natrénovať?

Určite sa to dá natrénovať len vždy do nejakej úrovne. Športovec, ktorý má to šťastie a má športové myslenie, má to o niečo ľahšie ako ostatní, ktorí sa to musia učiť. On potom rozvíja ostatné činnosti pri hádzanej.

Na zápase s ŠKP Bratislava som postrehla, že mladším spoluhráčom radíte, čo zlepšiť. Vychovávate hráčov spolu s trénerom. Volá sa to tímový duch. To je podstata tímových športov. Máte v tomto dohodu s trénerom Liptákom?

Nielen ja, ale my všetci starší hráči, sme predĺženou rukou nášho trénera Martina Liptáka na zápase a snažíme sa mladým hráčom poradiť, ako to spraviť lepšie. To platí na tréningoch, v šatni a niekedy aj mimo športovej haly. V kolektívnom športe platí, že keď je dobrá partia, všetko sa robí oveľa ľahšie, či už sú to tréningy alebo samotné zápasy.

Pri športe sa riešia „finty“, postavenie pri hre. Je teda zvlášť dôležitá aj pohoda v tíme v šatni aj mimo nej?

Keď nie je pohoda, tak všetky veci, ktoré ste natrénovali, alebo povedali, sa robia a predvádzajú oveľa ťažšie. Úplne inak ten športovec rozmýšľa, keď nie je v pohode a to sa ukáže aj na samotnom zápase. Naopak, keď je pohoda, je uvoľnený, dovolí si na zápase fintu, ktorú robí len na tréningu.

Máte aj nejaký zaužívaný zvyk pred zápasom alebo po zápase?

Ja talizmany nenosím. Ale samozrejme nejaké zvyky mám, ako je hodina obedu, samotný obed, alebo niektoré činnosti, ktoré zvyknem robiť pred zápasom.

Máte v tíme viac mladších hráčov, ťaháte sa. Aj váš tréner Lipták sa vyjadril, že muselo prísť omladenie tímu a ukázanie príležitosti pre mladších hráčov. Učíte sa navzájom. Čo vám vedia ponúknuť mladší hráči?

Keď je tím postavený z mladých a starších hráčov, musia sa navzájom dopĺňať. Starší hráči svojimi skúsenosťami a mladí hráči svojou dravosťou. Keď sa toto dobre skĺbi, malo by to fungovať a výsledky by sa mali dostaviť. Pre mňa osobne, mladší hráči majú pred sebou ešte veľa rokov hrania a to im v dobrom tak trošku závidím.

Boli ste fandiť našim hokejistom niekde na pive?

So spoluhráčmi nie, keďže nie sú zväčša z Hlohovca, ale s kamarátmi som bol.

Čítať ďalej...
Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.